تصمیم آمریکا انگلیس دانشگاه دانشگاه

تصمیم: آمریکا انگلیس دانشگاه دانشگاه حسن روحانی رییس جمهور ایران در گذشته انتخابات ریاست جمهوری

گت بلاگز اخبار پزشکی تشخیص زودهنگام آلزایمر با معاینه چشم

مطالعه دانشمندان نشان می‌دهد می‌توان با معاینه چشم، موفق به پیش‌بینی زودهنگام امکان مبتلا شدن به آلزایمر شد. 

تشخیص زودهنگام آلزایمر با معاینه چشم

تشخیص زودهنگام آلزایمر با معاینه چشم

عبارات مهم : بیماری

مطالعه دانشمندان نشان می دهد می توان با معاینه چشم، موفق به آینده نگری زودهنگام امکان مبتلا شدن به آلزایمر شد.

به گزارش ایسنا به نقل از گیزمگ، در حال حاضر به منظور تشخیص قطعی بیماری آلزایمر، پزشکان مجبورند اسکن “برش نگاری با گسیل پوزیترون”(PET) را از مغز بیماران بگیرند. با این حال، نه تنها این فرآیند هزینه بر بوده بلکه نیازمند تزریق ردیاب های رادیواکتیو به بدن بیمار است.

تشخیص زودهنگام آلزایمر با معاینه چشم

به تازگی محققان مدعی شده است اند می توان با اسکن راحت چشم امکان مبتلا شدن به این بیماری را به طور زودهنگام تشخیص داد.

در بیماری آلزایمر، پلاک هایی متشکل از پروتئینی موسوم به “بتا آمیلوئید” در مغز بیماران شکل می گیرد که به سلول های مغزی آسیب رسانده و آن ها را نابود می کند. در واقع اسکن PET هم به دنبال همین پلاک ها می گردد.

مطالعه دانشمندان نشان می‌دهد می‌توان با معاینه چشم، موفق به پیش‌بینی زودهنگام امکان مبتلا شدن به آلزایمر شد. 

تیمی از دانشمندان “مرکز پزشکی سدارز-سینای” در امریکا بر اساس یک مطالعه قبلی، دریافتند همین میزان انباشت های پروتئین بتا آمیلوئید در شبکیه (واقع در پشت چشم) هم شکل می گیرد و میزان پلاک شناسایی شده است در این بخش با میزان پلاک موجود در نواحی مغزی بیماران آلزایمری برابری می کند. این بدهید معناست که می توان امکان بروز آلزایمر را سال ها قبل از ظهور علائم واقعی آن، با استفاده از اسکن چشم آینده نگری کرد.

در یک پژوهش بالینی، 16 بیمار مبتلا به آلزایمر بعد از نوشیدن محلولی حاوی کورکومین، معاینه چشم را از سر گذراندند. این ماده که در زردچوبه هم یافت می شود، موجب براق شدن پلاک های آمیلوئید در شبکیه چشم بیماران می شود بنابراین می توان پلاک ها را به آسانی شناسایی کرد. زمانی که محققان اسکن های چشم بیماران را با گروه کنترل متشکل از افراد سالم مقایسه کردند، ارتباط بین پلاک ها در شبکیه و مغز مشخص شد.

دکتر “کیت ال. بلاک” (Keith L. Black)، یکی از رهبران این مطالعه، گفت: امیدواریم بتوانیم اسکن چشم را به عنوان یک ابزار غربالگری جهت شناسایی زودهنگام آلزایمر به کار ببریم تا بتوانیم با دارو و عوض کردن دادن سبک زندگی فرد در روند ابتلای وی به آلزایمر مداخله کنیم و آن را عوض کردن دهیم.

تشخیص زودهنگام آلزایمر با معاینه چشم

جزئیات این پژوهش در مجله JCI Insight منتشر شد.

واژه های کلیدی: بیماری | آلزایمر | شناسایی | آلزایمر | تشخیص قطعی | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs