تصمیم آمریکا انگلیس دانشگاه دانشگاه

تصمیم: آمریکا انگلیس دانشگاه دانشگاه حسن روحانی رییس جمهور ایران در گذشته انتخابات ریاست جمهوری

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی عوض کردن جبهه افزایش در بورس تهران؟

به گزارش دنیای اقتصاد؛معاملات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در دومین روز کاری هفته جاری با زیاد کردن ۳/ ۰ درصدی شاخص کل آخر یافت. از نکات قابل توجه در معاملات

عوض کردن جبهه افزایش در بورس تهران؟

عوض کردن جبهه افزایش در بورس تهران؟

عبارات مهم : ایران

نزول قیمت ارز در سه بازار

به گزارش دنیای اقتصاد؛معاملات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در دومین روز کاری هفته جاری با زیاد کردن ۳/ ۰ درصدی شاخص کل آخر یافت. از نکات قابل توجه در معاملات روز گذشته، افت تب فروش در بین فعالان بازار نسبت به روزهای گذشته و همکاری زیاد سهامداران خرد در سمت خرید سهام بود. ضمن اینکه، نشانه هایی از عوض کردن جریان نقدینگی در بین صنایع بورسی بروز یافت. رفتارشناسی شاخص های بازار در روز گذشته موید این معناست که تقاضا در سهام بنگاه های کوچک تر و به طور خاص در گروه ساختمانی رشد قابل توجهی داشته هست. از این رو، پرسشی که طرح می شود این است که آیا چنین الگویی از تعادل در بازار پایدار است یا موج سفته بازانه ای است که در برابر عوامل بنیادی، در روزهای آتی پخش و پراکنده می شود؟ در چشم انداز کنونی، به علت تضعیف ارزش ریال، امکان رشد قیمت در صنایعی که تا به حال در مدار اصلاح بوده اند زیاد کردن یافته هست. با این وجود عملکرد درونی شرکت ها حرف اول را در تعیین جریان نقدینگی در آینده خواهد زد.

به نظر می رسد بعد از نوسان پردامنه قیمت سهام در هفته گذشته با فشار ریسک سیاسی، اکنون عوامل حمایت کننده از سهام راه خود را باز کرده هست. در واقع، مشخص شدن آینده توافق هسته ای و عبور از بلاتکلیفی چندماهه در کنار اصلاح قیمت ها، به خصوص در سهام کالایی طی سه ماه گذشته تا حدودی خیال سهامداران را آسوده کرده هست. بررسی شرح معاملات در دو روز گذشته نیز حاکی از شکل گیری روند عادی در بازار است که در حجم معاملات و تحرکات سهامداران خرد و عمده بازار دیده می شود. روز چهارشنبه بعد از اعلام خروج آمریکا از برجام، شاهد فشار سنگین و کم سابقه فروش از سوی معامله گران حقیقی بودیم. این جریان در روز گذشته عوض کردن کرد؛ به طوری که مالکیت کل سهام در آخر معاملات دیروز بعد از دو روز به نام سهامداران خرد بازار عوض کردن یافت، که معنای ضمنی آن ایجاد چشم انداز مثبت در بازار است.

عوض کردن جبهه افزایش در بورس تهران؟

تقاضا در «ساختمانی»ها؛ موقت یا پایدار؟

یکی از وقایعی که طی روز گذشته در بازار روی داد، رشد هماهنگ تقاضا و زیاد کردن قابل توجه قیمت سهام در گروه های مربوط به صنعت ساختمان در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بود. این حرکت هماهنگ و یکدست نقدینگی حاوی نشانه هایی از عوض کردن الگوی معاملاتی در بازار و رشد تقاضا در سهامی بود که مدت ها با روندی رکودی دست و پنجه نرم می کنند. به بیان دقیق تر، در دادوستدهای دیروز، اغلب سهام وابسته به مسکن و ساختمان، یعنی صنایع انبوه سازی، سیمان و کاشی و سرامیک تا سقف مجاز قیمتی رشد کردند. این در حالی است که شاخص صنایع کالایی نظیر فلزات اساسی، معدنی، پتروشیمی و پالایشی بعد از اصلاح اخیر نوسان چندانی را تجربه نکرده است.

به گزارش دنیای اقتصاد؛معاملات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در دومین روز کاری هفته جاری با زیاد کردن ۳/ ۰ درصدی شاخص کل آخر یافت. از نکات قابل توجه در معاملات

بررسی ها نشان می دهد که چرخش الگوی معاملاتی بورس بازان طی روز گذشته دو محرک عمده داشته هست. از تابستان سال گذشته تولیدکنندگان مواد خام بازار که به گروه های کالایی مشهور هستند در جذب نقدینگی و رشد قیمتی پیشتاز صنایع بورسی بودند و بازدهی قابل ملاحظه ای را نصیب سهامداران کردند. ولی این روند در بهمن ماه با بروز ریسک های سیستماتیک و توقف روند صعودی قیمت های جهانی مواد خام متوقف شد و سپس روند اصلاحی در پیش گرفت و تا هم اکنون نیز ادامه یافت. این صنایع پیشرو که اکنون در مدار اصلاحی نوسان دارند عمدتا جزو صنایع مادر به شمار می روند و به همین علت معاملات سهام آنها از عمق بیشتری نسبت به دیگر صنایع برخوردار است.

برآیند این وضعیت، این گمانه را نزد بعضی تحلیلگران بازار تقویت کرد که ظرفیت سودآوری در صنایع مزبور تکمیل شده است است و امکان رشد زیاد در این سهام وجود ندارد. بر همین مبنا، این فرضیه در بین تحلیلگران- عمدتا تکنیکالیست ها- پیش کشیده شد که با توقف روند صعودی سهام کالایی، شرایط جهت صنایع کوچک تر مهیا شده است هست. صنایعی که طی یک سال اخیر به رغم بازدهی کالایی ها، یا با رکود دست و پنجه نرم می کردند یا اینکه سودآوری دلچسبی را نصیب سهامداران نکردند. از این میان، می توان به سهام ساختمان محور بازار اشاره کرد که به علت ضعف چند ساله تقاضا در بخش مسکن نوسان چندانی را به لحاظ قیمت سهم نداشته اند و ضمنا شاخص آنها نیز در سطوحی پایینی قرار دارد.

حرکت صعودی تورم در بخش مسکن طی سال ۹۶ این انتظار را پدید آورده است که صنعت ساختمان بعد از رکود چندساله و به انتظار گسیل یافتن نقدینگی انبوه به این بخش از اقتصاد، روند متفاوتی را در سال تازه تجربه کند. مطابق آمار بانک مرکزی شاخص گروه مسکن در اسفندماه سال ۹۶ نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد ۹/ ۸ درصد را به ثبت رسانده هست. این در حالی است که تورم عمومی در این بازه زمانی، رقم ۳/ ۸ درصد را نشان می دهد. بنابر این داده ها، رشد بیش از تورم قیمت مسکن در سال گذشته که به زعم اغلب کارشناسان این بخش در سال تازه نیز ادامه خواهد یافت می تواند همچون خون در شریان سهام وابسته در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران به گردش درآید.

عوض کردن جبهه افزایش در بورس تهران؟

اما توصیه ای که در این میان مطرح هست، روند کنونی تقاضا و رشد قیمت در گروه های وابسته به مسکن در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران هست. در سال گذشته نیز همزمان با رونق سهام کالامحور بازار شاهد موج های موقت تقاضا در سهام غیرکالایی بازار از جمله گروه ساختمان بودیم. بررسی ناپایداری این روند در سهام غیرکالایی طی سال گذشته را می توان در عملکرد رویایی کالایی ها در برابر ضعف بنیادی گروه های دیگر جست. هم اکنون نیز سنجش نسبت قیمت به درآمد این صنایع حاکی از پتانسیل هایی است که در سهام گروه کالایی وجود دارد؛ ضمن اینکه عوامل تقویت کننده سود سهام بنیادی چشم انداز نسبتا مناسبی را نشان می دهند. بنابراین، داوری راجع به جبهه تازه معاملاتی و این پایداری روند صعودی گروه های غیرکالایی از جمله ساختمان را باید در عوامل بنیادی جست که در عملکرد میان دوره ای شرکت ها تبلور پیدا می کند.

نکته ای که در این میان نباید مغفول بماند نقش آفرینی رشد قیمت ارز و افت دلاری ارزش بازار طی یک سال اخیر هست. بر این اساس، اگر مبنا را ارزش دلاری شرکت ها در نظر بگیریم ارزش بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران اکنون در کف تاریخی خود واقع شده است است و بنابراین رشد شاخص صنایع دور از انتظار نیست. به عبارت دیگر، ارزش گذاری سهام بر مبنای مدل ارزش جایگزینی نشان می دهد که ارزش صنایعی که طی این مدت در شرایط رکودی قرار داشته اند کمتر از میزان واقعی یا ذاتی آن برآورد شده است هست. در واقع، مفهوم «ارزش جایگزینی» یک دارایی این است که اگر قصد جایگزینی یا ایجاد چنین ارزشی داریم چقدر هزینه باید پرداخت کنیم. جهت مثال، در یک صنعت اگر قصد احداث یک کارخانه داریم چه بهایی باید بپردازیم. بنابراین، از این حیث، می توان گفت که اغلب صنایع به علت تضعیف ارزش ریال امکان زیاد کردن ارزش را دارند.

به گزارش دنیای اقتصاد؛معاملات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در دومین روز کاری هفته جاری با زیاد کردن ۳/ ۰ درصدی شاخص کل آخر یافت. از نکات قابل توجه در معاملات

صف آرایی متقاضیان در گروه خودرو

یکی دیگر از رویدادهای دیروز تحرکات گسترده سهامداران به خصوص سهامداران خرد در سهام گروه ماشین بود. صنعت ماشین نسبت به دیگر گروه ها بیشترین وابستگی را به تحریم و توافق هسته ای دارد. خاطره جهش های خیره کننده قیمتی در سهام ماشین بعد از توافق هسته ای در سال ۹۴ از نمونه های چنین روندی در این گروه بورسی هست. ولی در یک سال اخیر شاهد در جا زدن قیمت ها در صنعتی هستیم که بیشترین تاثیر را از گسترش روابط تجاری با اروپا به لطف توافق هسته ای پذیرفته بود. گروه ماشین که طی این مدت در تیررس ریسک برجام بود بعد از ریزش قیمت سهام در هفته گذشته، طی روز گذشته با تشکیل صف خرید در اکثر نمادهای زیرمجموعه خودرو، رشد قابل توجه شاخص این صنعت رقم خورد. نماگر این گروه طی روز گذشته بیش از ۶/ ۲ درصد زیاد کردن یافت که ضمن جذب بیشترین نقدینگی بازار در بین صنایع اکثرا معاملاتشان با صف خرید آخر یافت.

برآیند این وضعیت، قرار گرفتن نماد سایپا در بین نمادهای موثر بر رشد شاخص کل بود. اکثر نمادهای این گروه طی معاملات دیروز با رشد تقاضا به خاص در نیمه دوم معاملات دیروز تا سقف مجاز قیمتی پیش رفتند. بررسی شاخص این گروه نشان می دهد تقاضای دیروز در نتیجه اصلاح قیمت این سهام در هفته گذشته بوده هست. هر چند اخبار مثبت حمایت همه جانبه قدرت های اروپایی از توافق کشور عزیزمان ایران در تصویر العمل به خروج آمریکا نیز در خوش بینی به اوضاع این گروه اثرگذار است.

عوض کردن جبهه افزایش در بورس تهران؟

فراز و فرود کالایی ها در تعطیلی بازارهای جهانی

در بین سهام گروه فلزات اساسی، آلومینیوم کشور عزیزمان ایران توانست به لطف تحرکات سهامداران حقیقی بیشترین رشد قیمتی را طی معاملات دیروز به ثبت رساند. غالب نمادهای این گروه معاملات مثبتی را در روز گذشته تجربه کردند ولی دامنه نوسان قیمت از اصطکاک دو نیروی عرضه و تقاضا در صنعت حکایت داشت. در نماد ملی مس ایران، شاهد چرخش عرضه به خاص در نیمه دوم معاملات دیروز و در نتیجه افت محدود قیمت این سهم بودیم.

این عنوان موجب شد تا «فملی» بعد از هلدینگ های «فارس» و «تاپیکو» بیشترین تاثیر منفی را بر نماگر کل بر جای بگذارد. واکنش‌ها معامله گران در گروه فلزی برآیند صفر شاخص این گروه را رقم زد. در گروه کانه فلزی اوضاع بهتری رقم خورد. شاخص دو گروه پتروشیمی و پالایشی افت کرد.بررسی عوض کردن مالکیت سهام در گروه های کالایی همچنان از حمایت مالکان حقوقی در قالب خالص خریدهای زیاد این دسته از فعالان حکایت دارد. دیروز بیشترین خالص خرید سهامداران حقوقی به ترتیب در صنایع پالایشی، پتروشیمی و فلزات اساسی رقم خورد.

صنایع مورد اقبال

یکی از شاخصه های معاملات در دو روز گذشته توجه فعالان به سهامی است که تاثیرپذیری کمتری از مخاطرات کلان و بازارهای جهانی دارند یا به عبارت دقیق تر تاثیر مستقیمی از این ناحیه نمی پذیرند. به عنوان مثال، نمادهایی مانند «همراه» و «اخابر» را می توان نام برد که در روز گذشته رشد قیمتی قابل توجهی را ثبت کردند و در نتیجه حجم بالای معاملات در صدر فهرست نمادها در رشد شاخص کل قرار گرفتند.در صنایع ساختمانی شاخص گروه های انبوه سازی، کاشی و سرامیک و گروه سیمان به ترتیب رشد ۲/ ۳، ۸/ ۲ و ۷/ ۱ درصد را تجربه کردند؛ بعضی از سهام این گروه ها نیز با صف خرید به معاملات خود آخر دادند.

واژه های کلیدی: ایران | بازار | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs